Oda yra didžiausias žmogaus organas, ir norint ją tinkamai prižiūrėti, svarbu suprasti skirtumą tarp odos tipo ir odos būsenos.Pastebiu, kad labai dažnai painiojamos šios dvi sąvokos, nors tai atskirti ir suprasti yra labai svarbu, norint pasirinkti tinkamą odos priežiūros rutiną.
Šiame straipsnyje paaiškinsiu, ką reiškia odos tipas ir odos būsena bei kaip tai atskirti kiekvienam.
Odos tipas
Odos tipas – tai jūsų natūrali odos savybė. Suprantama, kad kiekvienam reikia žinoti savo odos tipą, norint tinkamai rūpintis savo oda.
Odos tipas gali būti nustatomas remiantis keletu pagrindinių kriterijų. Štai kaip namuose galite atpažinti savo odos tipą:
RIEBI ODA
- Blizgesys: Riebios odos tipui būdingas greitas odos blizgesys. Jei pastebite, kad jūsų oda greitai pradeda blizgėti, ypač T-zonos srityje (nosies, kaktos ir skruostų), tai gali rodyti, kad turite riebią odą.
- Didelės poros: Riebi odos tipui būdingos išplėstos poros, ypač T-zonos srityje. Pažiūrėkite į veidą, ir jei pastebite, kad poros yra didelės ir gerai matomos, tai gali rodyti, kad turite riebią odą.
- Spuogai ir inkštirai: Riebios odos tipas dažnai yra linkęs į spuogų ir inkštirų atsiradimą, ypač T-zonoje. Tai gali būti dar vienas požymis, kad turite riebią odą.
- Odos tekstūra: Jei jaučiate, kad jūsų oda yra lygi tik ryte, o po kelių valandų pradeda blizgėti, tai taip pat gali rodyti, kad turite riebią odą. Taip pat, nepaisant to, kad riebiai odai būdinga daugiau riebalų gamybos, tai ne visada reiškia, kad ji yra pridrėkinta, todėl odos šerpetojimas taip pat dažnai pasitaikantis, net ir turint riebią odą.
- Makiažo laikymasis: Jei jums būna sunku išlaikyti makiažą tvarkingą ilgesnį laiką, ypač ant T-zonos, tai gali rodyti, kad turite riebią odą.
MIŠRI ODA
- Blizgesys T-zonoje: Mišri oda dažnai pasireiškia blizgesiu T-zonos srityje, ypač nosies, kaktos srityse. Jei pastebite greitą odos blizgesį šiose vietose, tai gali būti požymis, kad jūsų oda yra mišri.
- Sausos sritys: Skirtingai nuo T-zonos, kitos veido zonos gali būti sausos arba net jautrios. Jei pastebite, kad šiose vietose oda jaučiasi įtempta, pleiskanoja ar jaučiate sausumą,tai rodo, kad turite mišrią odą.
- Normali oda: Galite turėti normalią odą kitose odos vietose,skirtingai nei T -zona, kurios yra neprobleminės ir nepasireiškia riebiu blizgesiu arba pleiskanojimu.
- Papildomi odos tipų požymiai: Be blizgesio T-zonoje ir sausos arba normalios odos srityse, galite pastebėti kitus požymius. Pavyzdžiui, galite turėti mažų spuogų T-zonoje, tuo tarpu ant skruostų gali būti jautrių arba sausų vietų.
- Odos tekstūra: Mišriai odai būdinga tai, kad oda gali turėti skirtingą tekstūrą skirtingose vietose. T-zonos srityje oda gali būti šiek tiek riebesnė, o skruostų srityse gali būti švelni ir minkšta.
SAUSA ODA
- Poros: Smulkios, sunkiai pastebimos ir visai nedidelės poros.
- Pleiskanojimas: Sausa oda dažnai turi polinkį pleiskanoti. Jei pastebite, kad jūsų oda tampa šiurkšti arba pleiskanoja, tai gali būti aiškus sausos odos požymis.
- Niežėjimas: Sausa oda gali būti jautri ir niežėti. Jei pastebite, kad dažnai jaučiate niežulį, tai tai gali rodyti sausą odą.
- Raukšlės: Sausa oda gali turėti tendenciją turėti ankstyvas raukšles ir ji gali atrodyti daug senesnė nei ji iš tiesų yra. Tai gali būti aiškus sausos odos požymis.
- Drėkinimas: Jei pastebėjote, kad oda nepriima drėgmės ir ją sunku drėkinti, tai taip pat gali rodyti sausą odą.
- Odos tekstūra: Sausai odai būdinga tai, kad ji dažnai atrodo įsitempusi, matinė, sausa, ir šiek tiek šiurkšti.
NORMALI ODA
- Nėra nuolatinio blizgesio ar sausumo: Normali oda neturi nuolatinio blizgesio, kuris būdingas riebiai odai. Taip pat ji nėra sausa ar įtempta, kas yra būdinga sausai odai. Ši oda atrodo sveika ir nereikalaujanti specifinių poreikių: ji nepleiskanoja, ji nėra riebi, jos neberia.
- Lygi tekstūra: Normaliai odai būdinga lygi ir minkšta tekstūra.
- Spuogai ir inkštirai: Normaliai odai būdinga mažai spuogų, inkštirų arba juodųjų taškų. Jūsų oda yra be didelių bėdų ir poreikių.
- Odos jautrumas: Normali oda retai būna jautri. Jūs galite naudoti įprastus odos priežiūros produktus be didelių nepageidaujamų reakcijų.
- Nedidelis porų dydis: Normalios odos tipui būdingos nei per didelės, nei per per mažos poros. Jos yra subalansuotos ir nėra itin pastebimos.
ODOS BŪSENOS
Odos būsena gali kisti ir priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant aplinkos sąlygas, gyvenimo būdą, odos priežiūros priemones ir individualias genetines savybes. Štai keletas įprastų odos būsenų:
DEHIDRATUOTA ODA
Dehidratuota oda yra būklė, kurioje oda praranda drėgmę, nepakankamai ją išlaiko ir ji tampa sausa, įtempta, ir labia dažnai – jautri. Dehidratacija yra susijusi su drėgmės trūkumu epidermio sluoksnyje (odos paviršiaus sluoksnis) ir yra atskiriama nuo odos tipo (pvz., sausa, riebi ar mišri oda), nes ji yra laikina būsena, kurią gali patirti bet koks odos tipas.
ODOS SPALVOS PAKITIMAI
Odos spalvų nelygumai yra būsena, kai oda turi nevienodą spalvą arba pigmentaciją tam tikrose vietose. Tai gali pasireikšti įvairiais būdais ir turėti įvairių priežasčių. Tai gali būti hiperpigmentacija, kai tam tikrose odos vietose susidaro pernelyg daug pigmento melanino, todėl atsiranda tamsios dėmės arba dėmės. Hiperpigmentacija gali būti sukelta saulės poveikio, amžiaus dėmių (lentiginių), spuogų randų ar kitų odos pažeidimų. Hipopigmentacija, kai oda praranda pigmentą ir atsiranda baltos arba šviesios dėmės. Rosacea, kai ant veido atsiranda paraudimas, dilgčiojimas. Tai gali būti kartu su matomomis kraujagyslių išsiplėtimais, todėl oda gali turėti nevienodą spalvą. Įbrėžimai ir randai: Po pažeidimų, tokių kaip spuogai ar traumos, odos vietose gali susiformuoti spalvų nelygumai dėl audinių gijimo proceso. Tai gali atrodyti kaip tamsios arba šviesios dėmės, priklausomai nuo randų būklės.
JAUTRI ODA
Sensibilizuota oda: tai būsena, kai normali oda tampa jautresnė ir reaguojanti dėl tam tikrų išorinių veiksnių ar produktų, dažnai po ilgalaikio dirginimo.
AKNĖ IR SPUOGAI
Odos būsena, dažniausiai pasireiškiantis paaugliams ir jauniems suaugusiems, tačiau tai gali būti problema visokio amžiaus žmonėms. Tai būsena, kurią sukelia porų užsikimšimas, bakterijos, uždegimas ir kiti veiksniai.
PRARADUSI SKAISTUMĄ, SUGLEBUSI ODA
Odos būsena, kai oda atrodo praradusi spindesį ir sveikumą gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, bet pagrindiniai būtų : amžius, rūkymas, nesveika mityba ir gyvenimo būdas, netinkama odos priežiūra, nepakankamas odos drėkinimas ir žinoma, saulės poveikis.
Kaip atskirti ir prižiūrėti
Atskirti odos tipą nuo odos būsenos yra svarbu siekiant tinkamai prižiūrėti savo odą. Odos tipas nustato jūsų prigimtinę odos būklę, o odos būsena rodo tai, kas vyksta šiuo metu. Kad pasirinktumėte tinkamus odos priežiūros produktus ir metodus, turite:
- Atkreipti dėmesį į pastovius požymius ir savybes, kurios apibrėžia jūsų odos tipą.
- Stebėti laikinus pokyčius ir būklę, kurie gali kilti dėl išorinių veiksnių.
- Pasirinkti produktus, atitinkančius jūsų natūralų odos tipą, ir prisitaikyti prie metų laikų ar besikeičiančių odos poreikių.
Rūpindamiesi odos tipu ir būsena, galėsite užtikrinti, kad jūsų oda būtų sveika ir džiugintų jus, nepriklausomai nuo to, kaip ji keičiasi gyvenimo aplinkoje. Pasirinkdami tinkamą priežiūrą, jūsų oda bus spindinti ir sveika!